V Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Zespół Szkół Nr1 w Tomaszowie Lubelskim – 07.04.2016r.

Już po raz piąty tomaszowski BARTOSZ gościł śpiewających gimnazjalistów z powiatu tomaszowskiego. Organizatorami festiwalu są nauczyciele Zespołu Szkół Nr1 W Tomaszowie Lubelskim : pedagog i nauczyciel języka niemieckiego, koordynator programu „EUROPA BEZ GRANIC”-  Katarzyna Ważna oraz  nauczyciel języka angielskiego  Urszula Cybulska. Honorowy Patronat nad festiwalem sprawuje Starosta Tomaszowski Pan Jan Kowalczyk. Priorytetowym celem konkursu jest nauka języków obcych oraz wspieranie rozwoju uczniów uzdolnionych wokalnie i językowo, a ponadto stworzenie możliwości autoprezentacji scenicznej, porównanie swoich możliwości z rówieśnikami innych gimnazjów oraz pozytywne zmotywowanie do dalszej samorealizacji.

Konkurs otworzyła wicedyrektor ZS Nr1 w Tomaszowie Lubelskim Beata Grela, która uroczyście przywitała wszystkich przybyłych uczestników i ich opiekunów, zaś w festiwalową atmosferę wprowadził  występ uczniów szkolnej grupy wokalnej „THE ONE”.

W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział  13 solistówreprezentujących 7 gimnazjów: Gimnazjum Publiczne  im. Jana Pawła II w Ulhówku, Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Telatynie , Zespół Szkół Publicznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach,  Publiczne Gimnazjum w Bełżcu, Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Łaszczowie oraz Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich  i Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy uczestnicy wykonywali obowiązkowo jeden utwór w języku angielskim oraz drugi w językach niemieckim lub rosyjskim. Wykonawców oceniało jury w składzie: Elżbieta Pikuła, Urszula Cybulska, Katarzyna Ważna i Stanisław Ważny – przewodniczący jury. Zmagania konkursowe obserwowała też bacznie wicedyrektor Beata Grela oraz reporterka z  pisma Echa Roztocza - Anna Ważna.

Nagrodę za zajęcie I miejsca jury jednomyślnie przyznało uczennicy Gimnazjum Nr1 w Tomaszowie Lubelskim – Julii Jadczyszyn. Julia urzekła jury przede wszystkim wysokim poziomem wokalnym. II  miejsce zdobyła Aleksandra Wójcik, uczennica Gimnazjum Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim. III miejsca przyznano Marii Rębisz także uczennicy Gimnazjum Nr 2. Jury przyznało także nagrody za poprawność językową. W kategorii języka angielskiego i niemieckiego zdobyła ją Martyna Skoczylasz Gimnazjum Nr 1 w Tomaszowie Lub. Swoją wymową w języku rosyjskim urzekli: solista  Szymon Kuśmierczak z Gimnazjum w Bełżcu  oraz Weronika Zając, uczennica Gimnazjum w Łaszczowie, która wzruszyła publiczność swoim głosem, wykonując utwórz repertuaru Anny German.

Klasa I b przygotowała poczęstunek dla wszystkich opiekunów i uczestników festiwalu.

Tegorocznym sponsorem festiwalu są: Starosta Tomaszowski- Jan Kowalczyk oraz Dyrektor niemieckiej szkoły partnerskiej im. Eduarda Sprangera we Freudenstadt-  Armin Wüstner. Dzięki ich przychylności i hojności zwycięzcy otrzymali atrakcyjne  nagrody, a szkoła mikrofony ułatwiające właściwe nagłośnienie występów utalentowanych wykonawców.

Zmagania festiwalowe obserwowała, towarzysząc rozdaniu nagród, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej- pani Anna Pankiewicz, która przekazała zwycięzcom  gratulacje, także w imieniu Starosty Tomaszowskiego. Słowa uznania za wysoki poziom artystyczny, umiejętności językowe oraz podziękowania za tak duże zainteresowanie imprezą skierował do uczestników festiwalu oraz ich opiekunów także przewodniczący jury.

Organizatorzy gratulują zwycięzcom i zapraszają na kolejne edycje.

Katarzyna Ważna, Urszula Cybulska