Tradycją naszej szkoły stał się udział w akcji Lubelska # Komórkomania. Celem akcji jest umożliwienie rejestracji potencjalnym dawcom komórek macierzystych czyli dorosłym uczniom, rodzicom i mieszkańcom naszego miasta i okolic.

Dla części chorych na nowotwór krwi jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego” i pełne wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi. Stąd organizacja takiej akcji w szkole

Ze względu na zaistniałą sytuację w tym roku akcja Komórkomania nie może odbyć się w tradycyjnej formie.

Dlatego, aby wziąć udział w akcji należy:

1. Pobrać pakiet rejestracyjny dla siebie i/lub dla dorosłych znajomych, rodziny.

2. Zwrócić pobraną liczbę pakietów rejestracyjnych (wykorzystane i niewykorzystane) do wolontariuszy lub do p. D. Stawarskiej- s.22

Jakie kryteria musi spełniać osoba, która chce się zarejestrować?

• Świadoma Decyzja

Pierwszym kryterium jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej rejestracji, jako potencjalny dawca szpiku. Ta decyzja może mieć niezwykle duży, rzeczywisty wpływ na życie pacjenta.

• Zgoda na pobranie obiema metodami (materiału do przeszczepienia)

Osoba, która chce się zarejestrować, jako potencjalny dawca szpiku, wyraża zgodę na obie metody pobierania materiału do przeszczepienia (komórek macierzystych i szpiku .Wybranie metody pobrania jest zależne od lekarza kwalifikującego pacjenta do przeszczepienia.

• Wiek: 18 - 55 lat

To kryterium jest bardzo łatwo sprawdzić ☺. Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby, które ukończyły 18 lat i jednocześnie nie skończyły jeszcze 55 lat, w dniu rejestracji.

• Ogólnie dobry stan zdrowia

Choroby, które są „przejściowe” jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli, itp. nie wykluczają możliwości rejestracji. Jeżeli ktoś zainteresowany rejestracją cierpi na chorobę przewlekłą i nie jest pewien czy może się zarejestrować, powinien porozmawiać z pracownikiem Fundacji lub p. D. Stawarską.

• Osoba, która wcześniej nie rejestrowała się jako dawca

Jako potencjalny dawca szpiku rejestrujemy się tylko raz na całe życie.