• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają.

J. W. Goethe

   Edward Wiśniewski był nauczycielem wychowania muzycznego. Pracował w Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim od 15 sierpnia 1968 r. do 31 sierpnia 2001 r.

   Zapamiętany został także jako instruktor szkolnych zespołów muzycznych i dyrygent szkolnego chóru „Tryton”. Był to 4-głosowy chór mieszany. Towarzyszyły mu zespoły instrumentalne, przez które przewinęło się wielu uzdolnionych uczniów. Na okres 33 lat pracy składały się czasy PRL-u, kiedy to narzucano repertuar i pilnowano, by był zgodny z ówczesnymi zarządzeniami oraz okres bardzo powolnej metamorfozy po roku 1980 i szybkiej - po zmianie ustrojowej w 1989 r.

   Zespoły prowadzone przez Profesora brały udział w częściach artystycznych wielu oficjalnych uroczystości organizowanych w regionie. Zostały one uwiecznione na nagraniach VHS, na afiszach, w notkach prasowych i w szkolnej kronice.

   Ważnym akcentem była pięcioletnia współpraca chóru „Tryton” z Wydziałem Zamiejscowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Tradycyjne hymny „Gaude Mater Polonia” i studencki „Gaudeamus igitur” studentom śpiewali licealiści i otrzymali za to wyrazy uznania i podziękowania od J. Magnificencji Rektora ks. prof. S. Wilka i J. E. ks. bp prof. Jana Śrutwy.

   Profesor Edward Wiśniewski przez wiele lat pracował w szkolnym kole PTTK, organizując wycieczki dla młodzieży i wakacyjne piesze obozy wędrowne po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach naszego kraju. Przez pewien okres był opiekunem szkolnego koła OHP i współpracował z ośrodkami, które dawały młodzieży możliwość zarobku. Na pomoc Profesora zawsze mogły liczyć okoliczne parafie, bo ilekroć zabrakło organisty, zajmował miejsce na chórze i potrafił zadziwić wiernych niecodzienną grą i śpiewem.

   Jako pedagog dał się poznać w pracy z młodzieżą w ramach organizowanej przez MEN i Muzeum Narodowe w Warszawie Olimpiady Artystycznej (sekcja muzyki) dla młodzieży szkół średnich ogólnokształcących w trzech etapach: szkolnym, okręgowym w Lublinie i centralnym w Warszawie. Młodzież naszej szkoły pod Jego opieką systematycznie brała udział w eliminacjach i prawie co roku dochodziła do stopnia centralnego. Profesor wykształcił 11 finalistów i laureatów Olimpiady Artystycznej, a nawet laureatów II i III Nagrody. Wielu z nich osiągnęło później sukces na studiach muzykologicznych i na festiwalach muzycznych, na których stawiali się twórcy i odtwórcy muzyki współczesnej niemal z całego świata.

   Na wniosek Zarządu Głównego Olimpiady Artystycznej Profesor Edward Wiśniewski został odznaczony „Medalem Komisji Edukacji Narodowej” podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Warszawie. Za swoją pracę został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” oraz licznymi nagrodami niższego stopnia.

   Profesor Edward Wiśniewski był człowiekiem bardzo skromnym. Odchodząc na emeryturę, pożegnał się z gronem pedagogicznym słowami piosenki: „Dla ludzi życzliwość miej i jedną tę samą twarz”. Kontakt ze szkołą utrzymywał jeszcze przez długie lata.

Roman Soniak

Zapraszamy do galerii

 

(Wykorzystano materiały zgromadzone w publikacji jubileuszowej „Testis temporum altera spes. Świadectwo pokoleń daje nową nadzieję”, red. Z. Gorgol, L. Pienkos, R. Soniak, Tomaszów Lubelski 2017)