• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

   

   W połowie grudnia 2020 roku odbył się finał Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Jest ona organizowana przez Fundację Centrum Solidarności w siedzibą w Gdańsku. W VII edycji tego konkursu uczestniczyło ponad 3 tys. uczniów z 565 szkół z całej Polski, w tym z 29 szkół województwa lubelskiego.

   Konkurs ma charakter rywalizacji drużynowej. W skład drużyny lubelskiej weszło trzech uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów podczas eliminacji okręgowych: Damian Kiszczuk, uczeń klasy IIIc (humanistycznej) reprezentujący naszą szkołę, Jakub Skóra z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach oraz Jakub Hejduk z XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie. Nauczycielem prowadzącym drużyny był Tomasz Mikszyc, nauczyciel historii Damiana.

   Nagrodą dla wszystkich uczniów za zakwalifikowanie się do finału Olimpiady miał być udział w dwudniowej wizycie studyjnej w Gdańsku zaplanowanej na początek października, podczas której mieli m.in. uczestniczyć w wycieczce po Stoczni Gdańskiej. Niestety, ze względu na epidemię finaliści otrzymali film przygotowany przez organizatorów prezentujący wirtualną wycieczkę po kolebce Solidarności.

   Z tego samego powodu finał Olimpiady również odbył się za pośrednictwem Internetu. Zamiast pojechać do Szczecina lubelska drużyna spotkała się w naszej szkole i online odpowiadała na pytania jury konkursowego pod przewodnictwem prof. Jerzego Eislera.

   Pierwszego dnia, tj. 16 grudnia odbyła się część ustna. Członkowie poszczególnych drużyn odpowiadali na pytania związane z historią PRL i Solidarności od 1970 do 1990 r. Drugiego dnia finału, 17 grudnia miała miejsce publiczna obrona prezentacji przygotowanych wcześniej przez poszczególne drużyny. Ekipa lubelska przygotowała prezentację na następujący temat: Polska powielaczowa kontra monopol informacyjny władzy. Co wolna Polska zawdzięcza sieci animatorów i realizatorów drugoobiegowego ruchu wydawniczego (podziemia wydawniczego) z lat 1970 -1990? 

   Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna z województwa mazowieckiego, drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca województwo łódzkie, a trzecie – województwo wielkopolskie. Członkom tych właśnie drużyn przypadły najcenniejsze nagrody – indeksy i stypendia naukowe sześciu uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Gdańskiego, Śląskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureaci mieli do wyboru indeksy na następujące kierunki: historia, politologia, europeistyka, dyplomacja, socjologia, administracja oraz prawo (Uniwersytet Śląski). Pozostali uczestnicy finału zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi nagrodami rzeczowymi: opaskami fitnes Xiaomi MiBand 5, powerbankami, grami (Segment, czyli PRL dla początkujących – gra terenowa, Kolejka – kultowa gra planszowa), koszulkami z nadrukiem Solidarność i innymi.

   Choć naszej drużynie nie udało się zająć miejsca na podium, serdecznie gratulujemy całej trójce uczestnictwa w finale olimpiady.

Tomasz Mikszyc