"Wyczekana, wyśniona, wymarzona... Dziś dla nas wydźwięk tych słów jest zrozumiały i oczywisty, kojarzy się ze spokojem i stabilizacją, czymś oczywistym i naturalnym. Jednakże w sercach i umysłach poprzednich pokoleń słowa te brzmiały dramatyczną nutą, gdyż spełnienie tych marzeń prowadziło Polaków po krętych, tragicznych ścieżkach historii" - tymi słowami uczniowie naszej szkoły – Zespoły The One i Bartosz Band oraz grupa recytatorska (kl. II b i II a) pod opieką pań Beaty Greli i Katarzyny Ważnej rozpoczęli spektakl słowno- muzyczny w kościele pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim w dzień Narodowego Święta Niepodległości, po nim zaś zostali nagrodzeni owacją na stojąco, co podkreśliło nie tylko wartość talentu wykonawców, ale też wskazało na przeżycie wzruszających chwil, gdyż scenariusz uroczystości akcentował wartość miłości do ojczyzny i wagę poświęcenia Polaków w walce o jej wolność. Po części artystycznej uczestniczyliśmy we Mszy świętej w intencji ojczyzny, a następnie w uroczystym przemarszu na teren I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, gdzie Starosta pan Henryk Karwan powitał przybyłych gości: posła na Sejm RP pana Tomasza Zielińskiego (reprezentującego Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego), pana Ryszarda Madziara reprezentującego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina i pana Grzegorza Tchórzewskiego- szefa gabinetu politycznego wicepremiera Jacka Sasina, panią Monikę Żur- dyrektora zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie (która reprezentowała Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka), pana Roberta Bondyrę, Radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego - prezesa Związku Piłsudczyków RP, reprezentującego w tym dniu Jarosława Stawiarskiego -Marszałka Województwa Lubelskiego, pana Wicestarostę Jarosława Korzenia, Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego, Artura Wasila- Prezesa Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, dyrektora Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim – pana Roberta Czyża, wójtów z naszego powiatu, księży, służby mundurowe, służby leśne, Związek Armii Krajowej, 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne, orkiestrę dętą OSP, społeczność szkolną i mieszkańców. Na uroczystości obecni byli też artyści, którzy wykonali odlewy z brązu widniejące na łuku- pani Maria Marek-Prus i pan Piotr Prus, Sławomir Dziura- główny wykonawca konstrukcji łuku oraz panowie Andrzej Liput i Krzysztof Mazur- wykonawcy tablic informacyjnych.

Pan Starosta zaakcentował w swoim przemówieniu niezwykłą wartość pamięci o historii narodu i jego bohaterach, wskazał też na potrzebę upamiętniania jej dla kolejnych pokoleń, czemu służy także instalacja patriotyczna powstała na terenie naszej szkoły. Głos zabrali również przybyli goście m. in. Tomasz Zieliński, Jarosław Korzeń, Grzegorz Tchórzewski, Monika Żur i Ryszard Madziar, którzy zaznaczyli wyraźnie niezwykłe znaczenie odzyskania wolności dla losów Polaków i naszej narodowej tradycji. Dyrektor Bartosza pan Leszek Bober wraz z Posłem na Sejm RP panem Tomaszem Zielińskim, panem Ryszardem Madziarem, panią Moniką Żur, panem Henrykiem Karwanem oraz panem Jarosławem Korzeniem przecięli wstęgę, tym samym uroczyście odsłaniając instalację patriotyczną - Łuk Zwycięstwa, mający na celu upamiętnić Bitwę Warszawską oraz 100-lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim. Dyrektor szkoły pan Leszek Bober wraz z przewodniczącą Rady Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim panią Jolantą Deryło oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego odsłonili znajdującą się na Łuku Zwycięstwa replikę tablicy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Jako społeczność uczniowska dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody Święta Niepodległości, za zaangażowanie przy ich przygotowaniu, ponieważ dzięki temu oddaliśmy hołd nie tylko tym, którzy walczyli o wyzwolenie naszego kraju z rąk zaborców, ale również żołnierzom, których misją stało się utrzymanie tej wolności. Jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości".

Claudia Grzesik