W hali sportowej I Liceum Ogólnoksztalcącego im. Bartosza Głowackiego powstał kolejny już punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy.

To tu ludzie uciekający przed wojną otrzymują dach nad głową, ciepły posiłek i wsparcie w swojej dramatycznej tułaczce. Z tym wsparciem łączą się jednak duże potrzeby- uciekinierzy często opuszczają swoje domy w popłochu, zabierając jedynie podręczny bagaż, do Polski docierają często po kilku dniach podróży.

Jak wie już cały świat - hojność i wrażliwość Polaków okazała się nieoceniona. Empatia spowodowała płynące z różnych stron kraju wsparcie, zarówno finansowe, jak też to, którego wartością jest ciepłe słowo.

W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców naszego miasta, regionu, a także całej Polski o wspieranie nas w udzielanej Ukraińcom pomocy. Napływające stale tłumy to w większości kobiety i dzieci. Prosimy więc o to, co w tej sytuacji niezbędne. Wśród takich produktów są koce, poduszki, żywność dla dzieci i jedzenie długoterminowe dla dorosłych, np.: zupki do zaparzania, konserwy, pakowane wędliny, sery, woda, musy dla dzieci, mleko, przekąski typu ciasteczka, paluszki, owoce, środki czystości, szczoteczki i pasta do zębów, mydła w płynie, ręczniki bawełniane i jednorazowe, nawilżanie chusteczki, papier toaletowy, środki higieniczne dla kobiet, szczotki do włosów, grzebienie, elementy podręcznej apteczki, pampersy, smoczki, butelki dla niemowląt, klapki pod prysznic, bielizna dla dzieci i dorosłych i wiele innych przydatnych w takich warunkach artykułów. Prosimy jednak nie przynosić używanych ubrań i obuwia oraz żywności wymagającej obróbki termicznej, gdyż nie mamy takiej możliwości. Wielu ludzi wiezie ze sobą czworonożnych przyjaciół, więc niezbędne są karmy dla psów, kotów, a nawet... papużek, kuwety, psie i kocie miski.

W pomoc czynnie angażują się nauczyciele i uczniowie z Bartosza, współpracując z władzami powiatu i miasta.

Wszyscy Państwo, którzy zechcą nas wesprzeć w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy proszeni są o przynoszenie darów na halę sportową Bartosza. Potrzeby są naprawdę wielkie, a reakcja ludzi, którym pomagamy wynagradza zmęczenie wielogodzinną często pracą. Mile widziani są też wolontariusze, którzy chcieliby wziąć bezpośredni udział w naszych działaniach, bo rąk do pracy potrzeba nie tylko w dzień, ale też w nocy. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły: tel. 84 664 24 45

Zapraszamy więc do Bartosza w tych trudnych dniach.