Jubileuszowa edycja festiwalu odbyła się w uroczystej atmosferze, ponieważ w naszej szkole gościliśmy nauczycieli i uczniów ze Szkoły Muzycznej w Kalsdorf bei Graz z Austrii. Zgodnie z regulaminem festiwalu wyłonienie uczestników odbyło się na dwóch etapach. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu tomaszowskiego nadesłali zgłoszenia w formie nagrań wideo z materiałem prezentującym wykonane przez nich wybranego repertuaru. Z tej grupy jury wyłoniło 8 uczestników finału, który odbył się 8 kwietnia 2022 r. w naszej szkole. Organizatorami festiwalu są nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego- pedagog, nauczyciel języka niemieckiego, koordynator wymiany polsko-austriackiej Katarzyna Ważna oraz nauczyciel języka angielskiego Urszula Cybulska. Honorowy Patronat nad festiwalem sprawują Starosta Tomaszowski oraz Konsul Honorowy Austrii w Lublinie. Priorytetowym celem konkursu jest wspieranie rozwoju postawy twórczej uczniów uzdolnionych wokalnie i językowo, a ponadto stworzenie możliwości autoprezentacji scenicznej, porównanie swoich możliwości z rówieśnikami z innych szkół. pozytywne motywowanie do dalszej samorealizacji i nauki języków obcych oraz zaspokojenie potrzeby uznania i akceptacji, przygotowanie do uczestnictwa w kulturze państw, których języków uczy się nasza młodzież.

Festiwal uroczyście otworzył otworzył Starosta Tomaszowski pan Henryk Karwan, który przywitał wszystkich gości – panią Małgorzatę Mamrochę, reprezentującą Posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego, Konsula Generalnego Austrii w Lublinie- pana Piotra Majchrzaka, Wicestarostę Tomaszowskiego pana Jarosława Korzenia, panią Monikę Żur- dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu, gości ze Szkoły Muzycznej w Kalsdorf bei Graz z dyrektorem Manfredem Uggowitzerem, uczestników festiwalu ze szkół w powiecie tomaszowskim oraz ich opiekunów.

W tegorocznej edycji festiwalu do finału zakwalifikowało się 8 uczestników. Wszyscy wokaliści wykonywali obowiązkowo jeden utwór w języku angielskim oraz drugi w języku niemieckim.

Młodych artystów oceniało jury w składzie: przewodniczący jury- pan Stanisław Ważny- dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Michalowie, pan Piotr Majchrzak- Konsul Honorowy Austrii w Lublinie, Manfred Uggowitzer- dyrektor Szkoły Muzycznej w Kalsdorf bei Graz oraz organizatorki- Katarzyna Ważna i Urszula Cybulska .

Ocenie podlegały nie tylko umiejętności językowe i wokalne, ale także ogólny wyraz sceniczny uczestników

Po wysłuchaniu wszystkich występów jury wyłoniło zwycięzców. Praca jury nie była łatwa a werdykt uzgadniano wyjątkowo długo, gdyż poziom wokalny uczestników tej edycji był niezwykle wysoki.

I miejsce oraz Nagrodę Ambasadora Austrii otrzymała Aleksandra Mazur, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim, II miejsce oraz Nagrodę Dyrektora I LO im Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim uzyskała Amelia Knap- uczennica I LO, III miejsce oraz Nagrodę Dyrektora Szkoły Muzycznej w Kalsdorf bei Graz przyznano Julii Stepaniuk, reprezentującej I LO w Tomaszowie Lubelskim. Jury przyznało nagrody za poprawność wymowy: w języku angielskim Aleksandrze Wójtowicz, uczennicy I LO w Tomaszowie Lubelskim, zaś w języku niemieckim nagrodę przyznano Natalii Marszalec z Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych im. Macieja Rataja w Tomaszowie Lubelskim. Ponadto jury przyznało wyróżnienie następującym uczestnikom: Tomaszowi Bondyrze, uczniowi Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Amelii Puchalskiej- uczennicy Niepublicznej Szkoły w Justynówce, Lenie Kulczyńskiej- uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Głównym sponsorem festiwalu było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim. Pozostałe nagrody ufundowali Ambasador Austrii za zajęcie I miejsca, dyrektor Szkoły Muzycznej w Kalsdorf bei Graz w Austrii za zajęcie III miejsca oraz dyrektor I LO w Tomaszowie Lubelskim za zajęcie II miejsca.

Po rozdaniu nagród dyrektor I LO pan Leszek Bober podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspieranie tej inicjatywy, która już od 10 lat jest bardzo ważnym punktem w życiu powiatu oraz samego Bartosza, dlatego też z okazji okrągłej rocznicy organizatorki Katarzyna Ważna i Urszula Cybulska otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty.

Uroczystym zwieńczeniem X edycji Festiwalu był koncert w wykonaniu zespołu Hits&Kids - młodych Austriaków ze Szkoły Muzycznej Kalsdorf bei Graz. Uczniowie przedstawili znane utwory muzyki pop. Wspólne zdjęcie i gromkie brawa zakończyły tegoroczną edycję festiwalu.

Gości festiwalu smacznym poczęstunkiem podjęły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Majdanku i Rogóźna, oferując przepyszne i pięknie podane przekąski- typowo polskie potrawy. Zachwytom gości nie było końca.

Organizatorzy gratulują zwycięzcom i zapraszają na kolejne edycje!