W kwietniu odbył się XII Ogólnopolski Konkurs Literacki "Płynąć pod prąd", w którym uczestnicy z całej Polski przedstawili w dowolnej formie wypowiedzi epickiej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, który był, lub jest wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda- nawet za cenę utraty życia. Claudia Grzesik (uczennica klasy 2b) została laureatką tego konkursu, zajmując II miejsce w Polsce.

Jest to wielki sukces Claudii a jej zwycięski wiersz to mądry, poruszający przekaz dla wszystkich pokoleń.

Nagrodzona praca poniżej:

KURIERKA

Skradasz się.

Delikatnie, jakby każdy krok sprawiał ból.

Ostrożnie, jakby za rogiem czyhała na ciebie śmierć w czarnym płaszczu.

Mimo to zmierzasz.

Przed siebie.

W jednej dłoni pomięty plik papierów.

Na nich jeszcze mokre od tuszu litery.

Każda kartka niczym przejście do nowego życia.

Rozdajesz wolność.

W drugiej trzymasz zapaloną pochodnię.

Rozświetla ci ścieżkę w ciemnych korytarzach.

Wskazuje właściwe kierunki,

do których zmierzasz przez całe życie.

Kurczowo zaciskasz dłonie,

jakby nie chcąc stracić cennego skarbu.

Odważnie przemierzasz korytarze,

dając nadzieję na lepsze jutro.

A mogłabyś, zupełnie przypadkiem,

zboczyć z tej trasy.

Uciec od śmiercionośnego zadania,

z którym mierzysz się każdego dnia.

Jednak zostajesz.

Zajęta potrzebami serca,

nie dostrzegasz ....

Tuż za tobą w czarnym płaszczu ze swastyką

Śmierć snuje się jak cień.

Przed tobą ślepa uliczka.

Skąd nie ma ucieczki.

Nie upadasz na kolana,

gdy popycha cię w kierunku Litzmannstadt.

Muśnięcie wiatru gasi tlącą się pochodnię,

Z jego powiewem odchodzi twoja ostatnia nadzieja.

Jesteś silna.

Inspiracją dla wiersza było życie Marii Eugenii Jasińskiej (1906 – 1943) , która w czasie II wojny światowej wykazała się wielkim heroizmem – łodzianki z „dziada pradziada”, pomocnika aptekarskiego, przedwojennej harcerki oraz żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dzięki kontaktom docierała do hitlerowskiego urzędu pracy, ratując wielu Polaków przed wywiezieniem na przymusowe roboty do Niemiec. Na nocnych dyżurach w aptece sporządzała fałszywe dokumenty dla osób zagrożonych przez okupanta, m.in. oficerów ukrywających się przed deportacją do obozów jenieckich. Przygotowywała paczki z lekami i żywnością, a następnie dostarczała je do obozów jenieckich i koncentracyjnych. Wspomagała ludność żydowską zamkniętą w łódzkim getcie. Jako łączniczka Armii Krajowej wielokrotnie przeprowadzała uciekinierów przez zieloną granicę między III Rzeszą i Generalną Gubernią. Za udział w akcji mającej na celu przerzut przez granicę trzech angielskich oficerów – lotników, zbiegłych z obozu jenieckiego w Poznaniu, została w 1942 roku aresztowana przez gestapo. Przetrzymywano ją kolejno w kilku więzieniach, poddając długotrwałym przesłuchaniom i torturom, mającym na celu zdobycie informacji na temat innych uczestników akcji oraz nazwisk członków Armii Krajowej. Nie wydała nikogo. Hitlerowscy funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości mówili że jest to nadzwyczajnie zatwardziała Polka, a współwięźniarki określały ją jako męczennicę. W 1943 roku niemiecki sąd w Łodzi skazał ją na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucji dokonano w tym samym roku w Litzmannstadt.

Można zdecydowanie pogratulować Claudii talentu, dziękując jej za szczególną wrażliwość oraz życząc dalszych sukcesów w literackim świecie.

Praca z Claudią podczas przygotowania tekstu konkursowego była przyjemnością i źródłem satysfakcji.

Beata Grela