26.10.2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim odbył się finał akcji „Komórkomania". Celem wydarzenia była edukacja społeczna uczniów w zakresie dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych, a także rejestracja potencjalnych dawców. Podczas dni poprzedzających finał uczniowie mieli okazję wziąć udział w wykładach, na których zapoznali się z problemem nowotworów krwi oraz ideą pomocy fundacji DKMS. Na wykładach uczniowie poznali również dokładne kryteria, jakie powinien spełniać potencjalny dawca, a także procedury rejestracji. Część uczniów pomagała również w nagłośnieniu akcji (poprzez rozwieszanie ulotek i plakatów) oraz przygotowaniu stanowisk do rejestracji.

Finał akcji miał miejsce 26.10.2022 i 27.10.2022, kiedy to odbyła się rejestracja potencjalnych dawców. Zainteresowani uczniowie przy pomocy wolontariuszy wypełnili formularze oraz pobrali wymazy HLA, powiększając tym samym ogólnoświatowe grono dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Aleksandra Kowalik