• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego rozpoczęły się 09.11.2022 r. uroczystym montażem słowno - muzycznym poruszającym tematy walki z wrogiem czy podtrzymywania cennych wartości, takich jak wierność ojczyźnie i szacunek dla bohaterów, którzy oddali życie za naszą wolność. W spektaklu wystąpiła grupa recytatorów I narratorów: Claudia Grzesik, Katarzyna Gozdek, Amelia Kuźniarz, Aleksandra Kowalik, Kornelia Kawka I Piotr Leńczuk oraz zespół The One- Amelia Knap, Aleksandra Mazur, Ewa Mazur i Aleksandra Wójtowicz. Program przygotowały panie Katarzyna Ważna i Beata Grela.

   Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych i instytucji, m.in. Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego- Jarosław Korzeń, Dyrektor Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej- Andrzej Bulicz, Sekretarz Powiatu - Dariusz Czop, Katarzyna Gucz - Członek Zarządu Powiatu a także Robert Bondyra- radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Robert Czyż- dyrektor Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Tego dnia gościliśmy na hali sportowej także uczniów z pozostałych szkół ponadpodstawowych z naszego miasta. Punktem kulminacyjnym uroczystości był koncert Norberta "Smoły" Smolinskiego - utalentowanego muzyka, założyciela zespołu Contra Mundum. Oprócz muzyki rockowej specjalizuje się on w śpiewanej poezji patriotycznej. Właśnie te utwory usłyszeliśmy w naszym liceum. Była to niezapomniana lekcja historii - bogata w cenną wiedzę o bohaterach i ważnych wydarzeniach z dziejów naszego kraju, przekazaną jednocześnie w przystępny i bardzo wzruszający sposób. 

   Tym samym nasza szkoła stała się współuczestnikiem obchodów Święta Odzyskania Niepodległości programowo opracowanych przez komitet organizacyjny, w skład którego weszli: Poseł na Sejm RP pan Tomasz Zieliński, Starosta Tomaszowski- pan Henryk Karwan, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski- pan Wojciech Żukowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów- pan Leszek Dmitroca, prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego – pan Jarosław Korzeń.

   Kolejny dzień był kontynuacją obchodów tego pięknego święta. Uczniowie Bartosza wzięli udział w wykładzie dr. hab. Marcina Kruszyńskiego, historyka z lubelskiego oddziału IPN, poświęconego gen. Hellerowi, patronowi Zespołu Szkół Techniczno -Zawodowych, dlatego też to w tej właśnie szkole gościli uczniowie klas II a I II d. Po wykładzie wzięli oni udział w odsłonięciu muralu poświęconego bohaterowi wykładu, wykonanego na murze szkoły. Po tej uroczystości odbył się, także z udziałem naszych uczniów, bieg młodzieży “Z każdym krokiem bliżej do niepodległości”, którego finisz usytuowano przy łuku zwycięstwa na terenie naszej szkoły, gdzie uroczyście wręczono medale i pamiątkowe upominki. Wieczór tego dnia był też niezapomniany, gdyż w arboreum przy Nadleśnictwie Tomaszów odbyło się odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa, później zaś wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. 

   Szczególny jednak wydźwięk miały uroczystości 11 listopada 2022 r., które rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi na maszt, specjalnie ustawiony przed Urzędem Miasta w ramach akcji “ Pod biało-czerwoną” finansowanej przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Dopełnieniem tego aktu była msza święta za ojczyznę w kościele na terenie Parafii pw. NSPJ z udziałem naszego Pocztu Sztandarowego, po której nastąpił przemarsz uczestników pod płytę upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście.

   Kolejne części tej uroczystości odbyły się już na terenie naszej szkoły. O godz. 14.00 ruszył korowód taneczny w rytm poloneza, prowadzony przez tancerzy z zespołu “Roztocze”, wśród których znaleźli się uczniowie Bartosza. W uroczystym odtańczeniu poloneza wzięli udział znamienici gości na czele z Posłem na Sejm RP Tomaszem Zielińskmi, Starostą Tomaszowskim Henrykiem Karwanem, Wicestararostą Jarosławem Korzeniem, Burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego Wojciechem Żukowskim, przedstawicielami władz lokalnych, policji, straży, służby celnej, itp. W taniec włączyli się też licznie zebrani mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego. Niezwykle ciekawe okazały sie inscenizacje historyczne poświęcone sylwetce Janusza Petera przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne i wystawione na terenie hali sportowej Bartosza. Widowisko przygotowały: Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, Koło Naukowe Studentów Historii UMCS, Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im Kapitana Zdzisława Brońskiego ps. ,,Uskok" oraz Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim.

   Nie zabrakło też akcentu kulinarnego w postaci kuszących aromatem i pięknie wyeksponowanych pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Rogóźna, Majdanku i Hubinka.

   Jak zwykle nie zawiedli uczniowie Bartosza, dla których udział w uroczystościach upamiętniających ważne dla naszej ojczyzny wydarzenia zawsze był traktowany nie tylko jako patriotyczny obowiązek, ale i przyjemność.

Beata Grela

Zapraszamy do galerii