Wymiana ma miejsce w dniach 17.10.-24.10.2009r. Tym razem na czele 36 osobowej grupy polskich uczniów, tych z najlepszymi osiągnięciami i zaangażowanym wkładem pracy na rzecz szkoły środowiska staje osobiście
p. dyrektor Robert Puźniak, szczególnie oczekiwany przez dyrekcję szkoły niemieckiej. Młodzież ZSzNr1 tradycyjnie zamieszkuje w niemieckich rodzinach. Oficjalnie witana jest przez z-cę Starosty Powiatu Freudenstadt p. Rübera.

Z pracy metodą projektów, wynosi ciekawe pomysły do pracy we własnej szkole. Młodzi Polacy poznają elementy zupełnie im obcego z nauki w szkole dialektu szwabskiego. Wspólnie z niemieckimi kolegami śpiewają w nim piosenki i deklamują krótkie teksty. Nauka kroków tańca nowoczesnego, quiz o mieście, służą nawiązaniu nowych kontaktów i przyjaźni. Nasi uczniowie reprezentują w Niemczech godnie nasz kraj i szkołę. Na prośbę Niemców wielokrotnie śpiewają polski hymn oraz prezentują swoje umiejętności, talenty muzyczne i językowe, grając na gitarze, pianinie, czy tez wykonując piosenki w języku niemieckim i angielskim.

Jak zwykle program wymiany jest bogaty i napięty. Uczniowie zwiedzili kolebkę renesansu - Heidelberg, piękne miasto nad rzeką Neckar, a w nim największe w Europie ruiny zamku. Ogromnym przeżyciem dla większości była wizyta w Parlamencie Europejskim oraz możliwość obserwowania obrad jednej z komisji oraz rozmowa z parlamentarzystą, który przybliżył funkcję tej instytucji. Niespodzianką było spotkanie polskiego eurodeputowanego
p. J. Kalinowskiego.

Podczas całodniowej wycieczki po Hochszwarcwaldzie, uczniowie podziwiali przepiękne górskie widoki. Punktem kulminacyjnym był wjazd na najwyższy szczyt Szwarcwaldu – Feldberg - 1495 m n. p. m., skąd można było rozkoszować się widokiem na Alpy i Wogezy. W drodze powrotnej młodzi Polacy odwiedzili też renomowany kurort Titisee, położony nad jeziorem o tej samej nazwie. Wrażenie zrobił też widok na skocznię, na której odbywają się narciarskie zawody o puchar świata. W Stuttgarcie uczniowie zafascynowani byli bogactwem modeli samochodów osobowych, transportowych i sportowych od początków ich produkcji aż do czasów współczesnych. Przed obiektem stadionu „Mercedes Benz Arena”, gdzie odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006, mogliśmy z żalem zrobić tylko fotografie, gdyż wstęp na stadion był niemożliwy. Ale przecież kolejne wymiany i możliwości przed młodszymi koleżankami i kolegami….