• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

 

   Początek roku szkolnego 2010/2011 był znów radosnym czasem oczekiwania na wizytę przyjaciół z Freudenstadt. W dniach od 24 do 29 października 2010r. „Bartosza” odwiedziła grupa 19 niemieckich uczniów z opiekunami. Tym razem poraz pierwszy przybył jako opiekun młody nauczyciel matematyki p. S. Reinhardt. Młodzież obu krajów chętnie i bardzo żywiołowo brała udział w zajęciach lekcyjnych. Nie tylko z języków obcych, ale także fizyki, matematyki i wychowania fizycznego. Różnica narodowości nie stanowiła przeszkód w nawiązywaniu bliskich kontaktów w trakcie przerw, wspólnych projektów, wycieczek, spotkań w rodzinach i wolnym czasie. Program wizyty był tradycyjnie bogaty i napięty. Tym razem obejmował naukę tańca nowoczesnego oraz narodowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się nauka Krakowiaka oraz przyśpiewki krakowskiej oraz możliwość zaprezentowania się w stroju krakowskim i zatańczenia z piękna Polką czy też przystojnym Niemcem. Wiele naszych uczennic trafiło do serc niemieckich kolegów przez żołądek, ucząc lepienia i gotowania pierogów.

   Po raz pierwszy goście ze Szwarcwaldu odwiedzili Lublin. Głównym punktem wycieczki był aspekt historyczny – obóz koncentracyjny na Majdanku - szczególnie obrazujący trudną i bolesną przeszłość obu narodów. Nie mogło też zabraknąć naszej perełki architektonicznej - zamojskiej starówki oraz odpoczynku na szlaku roztoczańskich Szumów na Tanwii.

   Dyrekcje obu szkół, opiekunów i pedagogów bardzo cieszy fakt, że z każdym kolejnym spotkaniem integracja młodych ludzi i ich rodzin przebiega coraz bardziej spontanicznie, entuzjastycznie i bezproblemowo. A każda kolejna wymiana oczekiwana jest z prawdziwym utęsknieniem. Z wyraźną niechęcią i łzami w oczach niemieccy uczniowie opuszczali mury naszej „górki”, gdyż po raz kolejny trudno było rozstać się z wyśmienitą opieką polskich rodzin, radosną, rozśpiewaną polską młodzieżą i ich słowiańską gościnnością.

   Nie łatwo też było powrócić 35 osobowej grupie młodzieży z „Bartosza” do szkolnego życia po tygodniowym pobycie (23.10.-28.10. 2011) u uczniów niemieckich i ich rodzin. Coroczne odwiedziny uczniów obu szkół stały się przecież tradycją Zespołu Szkół Nr1. Koordynatorzy projektu „ Europa bez granic”: Katarzyna Ważna i Dieter Huber oraz dyrekcje obu szkół, dokładają wszelkich starań, aby każde spotkania były owocne i atrakcyjne, przede wszystkim dla młodzieży, dla której jest to przeważnie pierwszy pobyt w Polsce lub w Niemczech. Zainteresowanie uczestnictwem w tym projekcie cieszy się dużą popularnością wśród społeczności uczniowskiej. Stąd każdy z uczestników musi wcześniej dokładnie umotywować chęć wyjazdu przede wszystkim dobrymi osiągnięciami i zaangażowaniem w życie szkoły.

   Uczniowie przygotowywali się do podróży w trakcie wielu spotkań, wymieniając informacje na temat Szwarcwaldu, Freudenstadt oraz szkoły partnerskiej. Nawiązanie wcześniejszych kontaktów pocztą elektroniczną umożliwiło zapoznanie się z rówieśnikami niemieckimi jeszcze przed podróżą. Niesamowite emocje towarzyszyły pierwszemu spotkaniu z rodzinami niemieckich kolegów w szkole w Freudenstadt. Ale już po pierwszym dniu pobytu wszyscy opiekunowie mogli być pewni, że ich podopieczni są bezpieczni a bariery językowe nie istnieją. Moc wrażeń, emocji, ale i doświadczeń towarzyszyła każdemu punktowi programu. Dzięki korzystnemu położeniu Freudenstadt przy granicy z Francją, uczniowie z „Bartosza” mogli odwiedzić też Alzację; poznać burzliwą historię tego regionu; zrozumieć ulokowanie Parlamentu Europejskiego oraz innych europejskich organizacji, takich jak Rada Europy, czy Trybunał Praw Obywatelskich właśnie w Strassburgu. Zwiedzili nie tylko stare miasto wraz z jego zabytkami takimi jak Katedra Notre Dame, Pomnik Matki Alzackiej, ale mogli też uchwycić wielo kulturowy klimat i znaczenie Strassburga.

   Nowym elementem programu pobytu we Francji było także zabytkowe, urocze miasteczko Riquewihr, położone u podnóża Wogezów, otoczone winnicami, z niesamowitą atmosferą wąskich uliczek, kamiennych budowli, piwniczek winnych i sklepików oferujących turystom produkty regionalne. Tak bogate i ciekawe wrażenia z Francji zaowocowały ogromnym entuzjazmem młodzieży polskiej do poznawania szkoły niemieckiej i metod pracy na zajęciach lekcyjnych. Bardziej nowoczesny architektonicznie budynek niemal 50 letnie szkoły niemieckiej bardzo spodobał się uczniom ZSzNr1. Przestronne korytarze, kolorowe drzwi, nowoczesna stołówka zebrały wiele pochwał. Uczniowie brali bardzo aktywny udział w lekcjach, opowiadając o sobie, szkole i kraju, ale także obserwując codzienny tok pracy swoich niemieckich rówieśników.

   Grupę powitał także nowy Starosta Powiatu Freudenstadt dr K. Rückert. Młodzież dowiedziała się o powiecie FDS, rozwoju oświaty, turystyki oraz wiodących przedsiębiorstw. Młodzi „Bartoszanie” zainteresowani byli możliwością odbywania praktyk w niemieckich firmach. Pan Starosta obiecał poruszenie tej kwestii podczas spotkania ze Starostą Janem Kowalczykiem w Tomaszowie Lub. w lipcu br. Wizytę w Starostwie uatrakcyjnił tradycyjnie występ uczennic ze szkolnej grupy wokalnej „The one”. Talent wokalistek podziwiany był też przez turystów, młodzież i opiekunów niemieckich w trakcie kilku spontanicznych występów.

   Największe emocje, fascynację i mega adrenalinę wyzwolił pobyt w parku rozrywki – „Europapark Rust”. Bogactwo atrakcji rozmieszczonych w sztucznie założonym świecie państw europejskich, przepiękna roślinność i bajkowe, często fantazyjne dekoracje terenu parku, sprawiły, że wszyscy bez wyjątku poczuli się szczęśliwi.

   Jeden z kolejnych dni pobytu w szkole zaczynał się pracowicie już o godz. 7.35. Polscy uczniowie brali z zaciekawieniem udział w projektach: kulinarnym, sportowo-tanecznym, językowym i fizycznym. Niemieccy uczniowie mocno napocili się przy powtarzaniu polskich łamańców językowych, czy też słów, takich jak: „wyindywidualizowany”. Ale i licealiści z „Bartosza” włożyli sporo trudu, aby szybko i poprawnie wymawiać Zungenbrecher, przygotowywane przez niemieckich kolegów. Projekt fizyczny poświęcony był obserwacji ruchu elektronów w polu magnetycznym oraz zastosowaniu baterii słonecznych. Pracę metodą projektów uwieńczyła degustacja wiśniowych tortów szwarcwaldzkich, przygotowanych samodzielnie przez grupę kulinarną pod kierunkiem miejscowego cukiernika. W słodkich nastrojach odbył się także quiz znajomości Freudenstadt oraz wizyta w studio baletu, gdzie uczniowie zdobyli praktyczne elementy wiedzy o balecie.

   Ciekawym punktem programu był też wyjazd do Stuttgartu, podczas którego uczniowie zwiedzili nowoczesny stadion: Mercedes Benz Arena oraz poznali bliżej kulisy spotkania piłkarskiego. Ale największe wrażenia wyniosła młodzież „Bartosza” ze wspólnych indywidualnych spotkań. Wymierną nagrodą dla koordynatorów wymiany oraz jej opiekunów był wieczór pożegnalny. Niesamowity nastrój, który stworzyli młodzi ludzie, śpiew, rozmowy, zdjęcia i rozpromienione twarze młodych ludzi, napawały radością i dawały realne, prawdziwe świadectwo bliskości i porozumienia obu narodów. „Jesteśmy inni, a jednak tacy sami”. Pożegnaniom nie było końca, a czerwone od płaczu nosy i oczy, machające na pożegnanie dłonie, są właściwym wymiarem pracy podejmowanej przez Dyrekcje i Pedagogów ZSzNr1 i Eduard Spranger Schule.

   Zapoczątkowane znajomości podtrzymywane są drogą elektroniczną. Teraz wiemy, że Joshua, Ania, Max, Dominik, Shanon, to nie jakieś obce nazwy imion z podręcznika do niemieckiego, lecz konkretne, bliskie nam osoby, nasi niemieccy koledzy i koleżanki.