• Front szkoły

  • Szkoła bokiem

  • Hala

  • Tył szkoły

  • 44

    Uczniowie Bartosza z wizytą w partnerskiej szkole we Freudenstadt.

   30 uczniów i 4 nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim wyruszyło nocą 22 października bieżącego roku w liczącą około 1400 km non-stop- podróż, której celem była wizyta w partnerskiej szkole niemieckiej- Eduard- Spranger- Schule we Freudenstadt. Po 18 godzinach spędzonych w autobusie grupa dotarła do schroniska młodzieżowego, gdzie została gorąco powitana przez dyrektora szkoły partnerskiej pana Armina Wüstnera i delegację nauczycieli.

   Pierwszy dzień pobytu (poniedziałek) rozpoczął się od przywitania polskich uczniów w  partnerskiej szkole oraz zapoznania z zasadami jej funkcjonowania. Zastępca dyrektora pan Antonio Jakob, wykorzystując prezentację multimedialną, zapoznał gości ze strukturą szkolnictwa zawodowego we Freudenstadt. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele nowo wybranego samorządu uczniowskiego, którzy poinformowali polskich kolegów o swojej pracy. Istotnym elementem spotkania były pytania o informację zwrotną: Jak to jest w waszej szkole? Taka wymiana opinii jest ważnym elementem współpracy partnerskiej. Duże wrażenie na polskiej delegacji zrobiło wyposażenie szkoły, szczególnie nowoczesna, bardzo droga pracownia chemiczna i „Übungsfirma”- pracownia komputerowa, w której zajęcia mają formę pracy w prawdziwej firmie- są składane oferty, przyjmowane zamówienia. Uczniowie uczestniczyli przez dwa kolejne dni w zajęciach lekcyjnych i to nie tylko jako bierni obserwatorzy- odpowiadali na pytania, rozwiązywali zadania z matematyki i fizyki przy tablicy. Po południu emerytowany nauczyciel pan Dieter Huber (wcześniej kilkakrotnie przebywał w Tomaszowie z młodzieżą niemiecką) zaprosił grupę na wycieczkę do lasu, gdzie z platformy widokowej można było rozkoszować się widokiem jeziora Ellbachsee i panoramą Szwarcwaldu jednocześnie słuchając wykładu i legend dotyczących regionu. Drugiego dnia polska delegacja udała się do Starostwa Powiatowego, gdzie została przywitana przez starostę pana Klausa Michaela Rückerta. Najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego dnia były projekty: taneczny i kulinarny. Polscy uczniowie nauczyli niemieckich partnerów tańczyć „Skrzypka”. Grupa kulinarna, w której prym wiódł nauczyciel muzyki pan Alfred Ade, przygotowała 5 przepysznych regionalnych tortów- Kirschtorten . Niestety po 24 godzinach nie było po nich śladu.

   Partnerska szkoła przygotowała dla naszych uczniów bogaty program, który nie ograniczał się jedynie do spotkań w szkole i mieście. Uczniowie Bartosza mieli okazję do zwiedzenia innych miast i miejscowości regionu. Kilkugodzinny pobyt w Europa-Parku w Rust był dla uczniów i nauczycieli wyjątkowym przeżyciem. Emocje podczas korzystania z różnych atrakcji parku sięgały zenitu. Duże wrażenie zrobiło na delegacji małe, ale niezwykle urokliwe francuskie miasteczko Riquewihr. Głównymi punktami programu podczas pobytu w Stuttgarcie było zwiedzanie Muzeum Mercedesa i Galerii Sztuki. Wbrew powszechnym opiniom młodzież była niezwykle zainteresowana wystawą malarstwa, potrzebowała nawet więcej czasu, by wszystko dokładnie obejrzeć. Wycieczka do Baden- Baden i zwiedzanie miasta z przewodnikiem przybliżyły polskim uczniom ciekawą historię regionu, zapoznały z życiem bogatych sfer kiedyś i dzisiaj. Niezwykle budujące były słowa wypowiedziane przez jednego z przewodników. Ów starszy pan podkreślił, że jest osobą urodzoną po 1945 roku i było mu niezwykle miło oprowadzać młodzież właśnie z Polski.

   Ostatnie piątkowe popołudnie i wieczór polscy uczniowie spędzili z niemieckimi kolegami, z którymi uczestniczyli wcześniej w projektach i lekcjach. Mieli możliwość porozmawiania na interesujące ich tematy. Wtedy też padły zapewnienia ze strony niemieckich kolegów, iż przyjadą w przyszłym roku do Tomaszowa. W drodze powrotnej polska grupa zwiedziła Pragę, przewodnikiem był pan dyrektor Leszek Bober.

   Wizyta w szkole partnerskiej dostarczyła polskim uczniom niezapomnianych wrażeń. Mieli możliwość poznania, jak wygląda życie ich rówieśników w szkole i poza nią, możliwość wymiany poglądów i nawiązania nowych kontaktów. Kontakty podtrzymywane są drogą internetową. Mogli również sprawdzić swoje umiejętności językowe, porozumiewając się po angielsku bądź niemiecku. Wszyscy w Bartoszu czekają na rewizytę i już się do niej przygotowują.

 

Nasze wspomnienia z wymiany

  
   Miesiąc temu mieliśmy okazję wziąć udział w wymianie do Freudenstadt w Niemczech. Mimo długiej podróży autobusem wyjazd był jednym z najlepszych w naszym życiu. Mogliśmy poznać kulturę tamtego regionu oraz uczniów ze szkoły, do której uczęszczaliśmy przez dwa dni na zajęcia lekcyjne. Czas spędzony w szkole był bardzo przyjemny. Pozwolił nam zobaczyć, jak prowadzone są zajęcia lekcyjne w Niemczech i na co zwracają uwagę w czasie swojej edukacji Niestety co dobre zawsze szybko się kończy: Projekty, które zostały zorganizowane przez uczniów z Niemiec były najlepsze. Były to zajęcia z gotowania, gier i tańców! Jednak trzeci dzień naszego pobytu był MEGA! Byliśmy w Parku Rozrywki Europa Park w Rust. Miasamit, które przypadły nam do gustu były Stuttgart oraz Baden-Baden. Oczywiście, miasto w którym mieszkaliśmy też było piękne.

   Cały wyjazd uważamy za udany i będziemy go wspominać jeszcze przez długi czas. Może oprócz Pragi, która przywitała nas zimnem, ale zrobiła na nas duże wrażenie. Mimo wszystko warto było troszkę zmarznąć :D

Katarzyna i Karolina Stepuch

 

   Niemcy to bardzo ładny kraj. Kiedy przybyliśmy na miejsce , zostaliśmy bardzo ciepło przywitani. Podano nam dobrą kolację i zakwaterowaliśmy się w przytulnych pokojach. Każdego dnia doświadczaliśmy czegoś nowego. Poznaliśmy zwyczaje i tradycje naszych rówieśników. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Mieliśmy wiele interesujących atrakcji takich jak basen i park rozrywki. Jednak najlepsza była możliwość integracji z niemiecką młodzieżą. Czynnie uczestniczyliśmy w lekcjach, tańczyliśmy razem z nimi, dekorowaliśmy wspólnie torty oraz braliśmy udział w różnych zabawach integracyjnych. Podczas spotkań z młodzieżą w szkole i poza nią rozmawialiśmy w języku obcym (niemieckim lub angielskim), łamaliśmy bariery językowe i kulturowe. Kontakty, które nawiązaliśmy, będziemy utrzymywać , a już dziś nie możemy doczekać się spotkania z poznanymi kolegami z Niemiec . Naszym zdaniem wymiana była bardzo udana i zapamiętamy ją na długo.

Maciek Malec, Ewelina Przednowek, Wiktoria Ilczyszyn, Magdalena Grad, Julia Idzik, Szymon Świderek

 

   Wyjazd do Niemiec był bardzo fajny. Mieliśmy możliwość poznać kulturę innego państwa i regionu. Uczestniczyliśmy w lekcjach w niemieckiej szkole, gdzie integrowaliśmy się z młodzieżą. Projekty organizowane przez naszych niemieckich kolegów były ciekawe. Do gustu przypadł nam szczególnie taniec. Zwiedzanie regionu również było ciekawym przeżyciem. Wyjątkowy rynek we Freudenstadt oraz miasto Stuttgart bardzo nam się podobały. Duże wrażenie wywarła na nas wizyta w EuropaParku.

Oliwia Tyrka, Dagmara Roci, Damian Madej

 

   Wymiana do Niemiec była bardzo ciekawym doświadczeniem językowym i kulturowym. Uważamy, że najlepszą rzeczą była możliwość poznania naszych niemieckich rówieśników. Ta wycieczka jest najlepszym testem na sprawdzenie i rozwijanie swoich umiejętności językowych w praktyce. Podróż do Niemiec była również świetną okazją do poznania kultury i sposobu życia młodzieży niemieckiej. Uważamy, że tego typu przygody poza zaletami edukacyjnymi są fajnym sposobem na sprawdzenie swojej życiowej zaradności. Ważną rzeczą jest zawarcie nowych znajomości i przyjaźni, które możemy kontynuować . Jednym z ciekawszych spostrzeżeń było dla nas zderzenie i jednocześnie połączenie architektury trzech narodowości w Baden-Baden. Naszym zdaniem wymiana do Niemiec jest wspaniałym i niezwykle ciekawym doświadczeniem, które z wielką chęcią moglibyśmy powtórzyć i polecić innym.

Ola Kubecka , Klaudia Lewko , Wiktoria Płachta, Izabela Hałasa ,Izabela Socha, Dawid Węgrzyn, Piotrek Krupa, Jakub Kramarczuk, Jakub Król