pseudonimy Jakub Nadbystrzycki, JaNad, Tadeusz Cieśla (ur. 28 września 1947 w Źwiartowie) – jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta. Wikariusz w Niedrzwicy Kościelnej, Lublinie  (duszpasterz akademicki), Lubartowie, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, dyrektor domu rekolekcyjnego w Łabuniach. W latach 80. kapelan Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Lubelskiej oraz przewodniczący Lubelskiego Komitetu Pomocy Internowanym i Represjonowanym. W latach 1988 – 1992 duszpasterz Jezuickiego Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Poznaniu. W latach 1992 – 1994 duszpasterz akademicki i wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Od 1995 do 2006 r. redaktor naczelny „Przeglądu Powszechnego”. Od 2001 wykładowca homiletyki na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Emerytowany wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1974 r. debiutował jako poeta wierszami w miesięczniku „Msza Święta”. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Publikuje m.in. w „Akcencie”, „Charakterach”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”, „Życiu Duchowym” i „Scenie”. W 1974 r. debiutował jako poeta wierszami w miesięczniku „Msza Święta”. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Publikuje m.in. w „Akcencie”, „Charakterach”, „Gazecie Wyborczej”, „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”, „Życiu Duchowym” i „Scenie”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (do 2016), a także Rady Programowej Wschodniej Fundacji Kultury „Akcent”. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich. Prowadzący i gość programów publicystycznych o tematyce religijnej w radiu i telewizji.