- aktorka, reżyserka,pedagog, dyrektor teatru i autorka scenariuszy teatralnych. Urodziła się 24 czerwca 1950 roku na terenach dawnego województwa lwowskiego. Ukończyła wydział polonistyki i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1968-1972). Zdobyła tytuł doktora sztuk teatralnych Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Pracę doktorską pisała na temat recepcji w Niemczech sztuki Tadeusza Różewicza Stara kobieta wysiaduje. Była aktorką krakowskiego Teatru STU, Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego (1972-1976), Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (1976), Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (1976-1977), Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (1977-1978), Teatru Polskiego we Wrocławiu (1978-1980). Występowała w spektaklach Krystiana Lupy, Jerzego Grzegorzewskiego, Aliny Obidniak, Henryka Tomaszewskiego, Kazimierza Brauna. Od roku 1981 mieszka i pracuje w Berlinie. W Niemczech występowała między innymi na deskach Berliner Volksbühne Franka Castorfa, Saalbau Neukölln Berlin, Altonaer Theater w Hamburgu, Schauspielhaus Leipzig oraz Kleist-Theater Frankfurt an der Oder. W latach 1982-1989 prowadziła scenę Studio 44, a w 1990 była współzałożycielką berlińskiego Teatru Kreatur, z którym została laureatką Friedrich-Luft-Preis (1994) przyznawanej przez dziennik Berliner Morgenpost. Była profesorem wizytującym w Wyższej Szkole Sztuki Aktorskiej Ernst Busch w Berlinie, Wyższej Szkole Filmowej im. Konrada Wolfa w Babelsbergu oraz na specjalności teatrologicznej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 2002 roku wspólnie z profesorem Olavem Münzbergiem założyła w Berlinie szkołę aktorską TRANSform Schauspielschule, a następnie w 2004 polsko-niemiecką scenę: Theater Studio am Salzufer, przemianowany 25 kwietnia 2014 roku na Teatr Studio am Salzufer - Tadeusz RóżewiczBuhne. Janina Szarek współpracuje m.in. z Akademie der Künste, Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem Ludowym w Krakowie. Publikowała w polskiej prasie artykuły na temat teorii aktorstwa. W 2014 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło ją srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku została laureatką Nagrody im. StanisławaIgnacego Witkiewicza – przyznawanej przez polską sekcję krytyków teatralnych Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (PO ITI).