Dzień dobry,

Nazywam się Alicja Kacka Despringhere i odpowiadam na wasz apel, gdzie prosicie o kontakt ze sławnymi absolwentami L.O. w związku z setną rocznicą jego powstania. Na pewno nie jestem sławna jak Marie Curie Skłodowska czy Fryderyk Chopin, ale należę do ludzi spełnionych, którym życie podwyższało ciągle poprzeczkę a oni i tak ją pokonywali. Urodziłam się w 1956 roku a maturę zdałam w 1974 roku. Potem skończyłam Szkołę Projektowania Architektonicznego i wyższe studia z Historii sztuki na KUL. W 1982 roku z dyplomem magisterskim wyjechałam do Paryża do męża, którego poznałam w czasie studiów. We Francji kontynuowałam naukę zaczynając od Alliance Française (aby dobrze poznać język), potem rok studiów z Historii sztuki na Sorbonie a następnie Szkoła malarstwa polichromowanego i konserwacji obrazów. Moją pierwszą pracę dostałam w biurze architektonicznym, potem miałam okazję przejść do pracy w Muzeum Instytutu świata arabskiego (Museum de l’institut du Monde Arabe) a następnie zostałam profesorem w Szkole Sztuk Plastycznych (szkoła liczy ponad 1000 uczniów), gdzie od 23 lat uczę pisania ikon i malarstwa dekoracyjnego. Równolegle z pracą zawodową rozwijam moją osobistą pracę twórczą, uwieńczoną kilkoma wystawami: Paryż, Barbizon, Lyon, Los Angeles, Palm Springs, Napa Valley, Palo Alto... Przez 14 lat, współpracowałam z wydawnictwem Florus i wydałam za ich pośrednictwem 12 książek. Gdyby trzeba było zacząć wszystko od poczatku, nic bym nie zmieniła. Jestem zadowolona i spełniona i dziękuję moim nauczycielom i profesorom którzy pomogli mi to osiągnąć.